Eesti Purjelaualiidu (EPL) eestvedamisel toimus 2. ja 3. mail Pirita Surfiklubis kursus, mille läbinud said ametlikud purjelauasõidu algõppe instruktori tunnistused. Kursusel osales 7 purjelauaõpetajat, lisaks pikaajalise kogemusega purjetajatele tunnistati ametlikeks purjelauainstruktoriteks ka kaks Tallinna Purjelauakooli noortejuhendajat.
Et purjelaud on olümpia-alade hulka kuuluv purjetamisklass, tegutsevad Eesti mereäärsete linnade purjetamis- ja spordikoolide juures purjelaua treeningrühmad. Lisaks olümpiaklassile võisteldakse purjelaudadel aga veel mitmes erinevas võistlusklassis ning Eesti purjelaudurid on toonud hinnalisi auhindu nii Euroopa kui maailma tiitlivõistlustelt, sealhulgas talvistelt jääsurfi võistlustelt.
Laiema harrastajaskonna jaoks on purjelauasõit emotsionaalne, tervislik ning loodussõbralik hobi, millega saab tegeleda kõikjal, kus leidub veekogu ja pisut tuult. Eestis sõidetakse purjelauaga nii mererannikul ja saartel kui ka sisemaal asuvatel järvedel. Purjelaualiidu egiidi all korraldatakse Eestis ka harrastajatele mõeldud rahvaspordivõistlusi ehk nn „Fun“- võistlussarja regatte ning igasuvist Surfilaagrit.
„Kuigi purjelauasõitu on võimalik õppida ja harrastada ka iseseisvalt, on seda kindlasti lihtsam, ohutum ja mugavam teha kogenud instruktori juhendamisel, näiteks mõnes surfiklubis. Ohutusnõudeid järgides ning õiget varustust kasutades on purjelauasõit vägagi turvaline spordiala ning seepärast ongi oluline, et huviline omandaks esmased teadmised ja oskused vastava väljaõppega koolitaja juures,“ selgitas instruktorite kursuse vajalikkust EPL-i peasekretär Tõnis Kask.
Kask lisas, et äsja toimunud Purjelaualiidu instruktorikoolitus ongi eelkõige mõeldud neile purjelauaõpetajatele, kes pakuvad esmast algõpet ja niiöelda aitavad purjelauahuvilise esimest korda purjelauale. Koos tänavuse kursuse lõpetanutega on Eestis nüüdseks 13 ametliku tunnistusega purjelaua algõppe instruktorit, lisaks õpetatakse seda spordiala ka mitmetes purjetamiskoolides.
„Instruktori ülesanne on tagada, et purjelaua algõppekursuse läbinuna on õpilased võimelised purjelauaga iseseisvalt toime tulema, suutma sõita erinevatel kurssidel ja erinevate tuulesuundadega ning naasta omal jõul lähtekohta. Kursuse programmi kuuluvad ka esmased teadmised mereliikluse reeglitest, veeohutusest, esmaabist ning tuulest. Algkursus sobib nii noortele kui täiskasvanutele, purjelauasõiduga võivad lapsed sõltuvalt füüsilisest vormist alustada 6-7 aastaselt. Kas purjelaua algkursuse läbinud soovivad selle alaga jätkata saavutusspordi suunas või purjetavad niisama oma lõbuks, võivad õpilased hiljem otsustada, kuid et esimene emotsioon oleks positiivne, on heal instruktoril väga tähtis roll. Loomulikult on kõik purjelauahuvilised oodatud edasi õppima ja treenima meie purjetamiskoolidesse, näiteks Tallinna Purjelauakoolis tegutsevad noortegruppide kõrval ka täiskasvanute treeningrühmad. Kuid kõige peamine on, et inimesed alustavad oma purjetamisharrastust õigesti ja turvaliselt,“ rõhutas Kask.
Purjelauainstruktorite kontaktid ning soovitusi purjelauaspordiga tegelema hakkamiseks leiab Purjelaualiidu kodulehelt: www.purjelaualiit.ee
Lisainfo: Tõnis Kask