Nädalavahetuse trikitavates tuultes purjetas uue Pariis 2024 olümpiaklassi purilaud oma esimese karikasarja etapi. Täiskasvanute võidukarika viisid viie rajasõidu ja slaalomdistantsi läbimise järel koju Renar Roolaht (EST28) meeste- ja Ingrid Puusta (EST1) naistearvestuses.

“Karikasarja etapivõit tuli mulle tänu stabiilsusele. Tegin head stardid ja vaiksema tuulega sõitudes tuli kasuks pumpamine – tegin allatuules palju tööd ja sain teistest mööda. Kuna tuul oli võistlustel väga muutlik, siis oli oluline püsida õhus ja kogu aeg foilida. Tänu sellele sain kõik sõidud hästi sooritatud ja tulemus oli stabiilne. See võit ei tulnud mulle kergelt – teise päeva tugevam tuul sobis ka lätlastele väga hästi. See tegi asja põnevaks ja näitas, mida pean treenima. Kohtunikud tegid head tööd ja saime kahe päeva jooksul kokku 5 slaalomi sõitu. Üldiselt jäin võistlusega rahule ja jään järgmist etappi ootama. ”, selgitas Roolaht oma trumpe lisaks talvisele jõusaalile ja treeninglaagritele.

“Mul on kindlasti kaalu juurde vaja, raskematel tüdrukutel on paremad võimalused,” tõi kolmekordne olümpiasurfar Ingrid Puusta välja erisused RS:X lauaga sõitmise vahel, “füüsis peab tugev olema, eriti selg ning pumpama peab ka – sellest ei pääse, samuti töötame tehnika ja kiiruse kallal.”

Puusta sõnul on klass juurde toonud uusi harrastajaid ning vanu tagasi toonud: “Foili kogukond järgnevate aastate jooksul kindlasti kasvab nii ettevalmistusklasside kui hobisõitjate arvelt. Purjetamise taust tuleb kasuks, nii on ka näiteks teiste olümpiaklasside nagu 49erid või katamaraanisõitjad selle kiiresti omandanud.”

Nädalavahetusel, 11.-12. juunil toimunud Eesti Karikasarja I etapil iQfoilis osalesid peale eestlaste ka lätlased ja soomlane. Esimesel päeval tehti ainult üks sõit, mis peeti väga vaiksetes oludes. Ka pühapäeval pidid purjelaudurid pikalt ootama, kuid peale kella nelja tuul lõpuks saabus ning kirja saadi veel viis sõitu.

Täiskasvanute üldarvestuse võitja Renar Roolaht treenib Tallinna Purjelauakoolis, teiseks tulnud Janis Preiss Lätis ning kolmas, Romek Roolaht samuti Tallinna Purjelauakoolis. Noorte esikolmik läks Lätti, parima eestlasena lõpetas Oskar Lillepea 7. kohal. Parim naine oli Ingrid Puusta Tallinna Purjelauakoolist ning parim naine noortearvestuses Sofia Hämäläinen Soomest.

iQfOiL on uus purjelaua olümpiaklass ja esmakordselt kavas 2024. aasta Pariisi suveolümpiamängudel. Tuule, üheksa või kaheksa ruutmeetrise purje ja sportlase pumpamise abil laud foilib ehk tõuseb veepinna kohale. Lisaks ekstreemsele kiirusele, mis võib ulatuda üle 50 km/h, on tegu ka uue formaadiga: sõidud on mitte ainult vastutuule-allatuule võistlusrajal (toimub, kui tuult on üle 10 sõlme), vaid ka sprindislaalomi ja maratoni distantsil.

iQFOiLis lähevad omavahel kokku kaks maailma: väga taktikaline, tehniline ja kergekaaluline RS:Xi oma ning purjelaua slaalomi võimsus, tugevus ja osavus. Energiatase, mida uus klass nõuab, on kõrge. Regatt on nii pinev vaatemäng kõigile pealtvaatajatele kui võidukihutamine ja sekundimurdosa jooksul otsustamine, nagu maismaa rallidel, sportlastele endile.

iQfoili Eesti Karikasarja 2. etapp toimub 16.-17. juulil (Baltic Cup Estonia) ja 3. etapp 15.-18. septembril (Tallinna Regatt). Eesti meistrivõistlused iQfoili klassis sõitjatele toimuvad 9. -12. augustil. Meie sportlased osalevad lisaks Soome ja Läti meistrivõistlustel ning oktoobris maailmameistrivõistlustel Brestis Prantsusmaal.

Võistluseid toetasid Mamma oma maitsvate võileibade ja pannkookidega, Surfhouse auhindadega ning Eesti Purjelaualiit.

Artikli autor: Kylli Haav

 

Tulemused SIIT

Fotod Raul Harrolt SIIT

Video Raul Harrolt SIIT ja SIIT

 

MartinStart Romek 2 Romek Renar2   Joonas Ingrid AuhinnadAuhinnad2